They Call Me Trinity
Han har en käft lika väloljad som hans revolver. Han har ett rykte lika smutsigt som kläderna han rider i. Han säger att han är en fredens man – men vem vågar tro honom? Hans namn är Trinity – Djävulens högra hand. I stan träffar han sin ohängde bror Bambino och de kommer i bråk med den skurkaktige Majoren som försöker ta över stan men Trinity och Bambino möter det med det enda språk som bovar förstår – kulor och storsmockor.
Stars
Details of Movie
Alternativ titel: | Lo chiamavano Trinità … |
---|---|
Filmen tillgänglig i: | Danmark Finland Norge Sverige |
Typ av streaming: | SVOD (Subscription Video On Demand) |
Undertexter: | Danska Finska Norska Svenska |
Fun Facts of Movie
They Call Me Trinity är den roligaste, skjutgalnaste och smockfullaste vilda västern som censuren någonsin vågat släppa!
Terence Hill & Bud Spencer Collection
Två prisjägare som är bröder och dessutom hatar varandra försöker laga deras förhållande när deras mor bjuder hem de över julen. Skillnaden mellan bröderna är att den ena specialiserar sig på att frita fångar, medans den andra jagar dessa fångarna. Bröderna slår sig ihop för att fånga en skurk, men misstas själva för skurkar efter ett bankrån.
Terence Hill spelar Luke, en låtsascowboy som bara äger ett par stövlar och en häst. Vännen Moose sitter i fängelse och ber honom att ta hand om hans son, mark och hus. De reser genom Arizona. En galen långtradarchaffis och en helikopter jagar dem, men inte ens sheriffen vill hjälpa dem. Ett gäng fastighetshajar försöker lura av dem hus och mark. Kaoset är ett faktum när ett mc-gäng plötsligt kommer till deras undsättning.
Det har bara gått fem minuter av denna actionkomedi då Terence Hill och Bud Spencer redan förstört tre amerikanska vrålåk och spöat upp deras ägare. Matt Kirby (Hill) och Wilbur Walsh (Spencer) är två hårdslående bråkmakare, men med hjärtat på rätta stället. Efter ett misslyckat rånförsök i Miami hamnar de av misstag på stadens polisskola. Trots att de har svårt att skilja på rätt och fel klarar de utbildningen och utses till motorcykelpoliser. De gör sitt bästa för att bli utsparkade ur poliskåren, men hur hårt de än anstränger sig så går de ur varje fight som hjältar.
Vilda västerns snabbaste revolverman är tillbaka och han är minst lika galen som förut. Joe Thanks har en revolver full med sand och en plan som ska ge honom 300000 dollar. Han drar sig inte för att sova mitt på gatan och tänker inte låta någon förstöra hans plan.
Han har en käft lika väloljad som hans revolver. Han har ett rykte lika smutsigt som kläderna han rider i. Han säger att han är en fredens man – men vem vågar tro honom? Hans namn är Trinity – Djävulens högra hand. I stan träffar han sin ohängde bror Bambino och de kommer i bråk med den skurkaktige Majoren som försöker ta över stan men Trinity och Bambino möter det med det enda språk som bovar förstår – kulor och storsmockor.
Doc (Terence Hill) är en fredlig revolverman tills han en dag blir överfallen av tjuvar som försöker stjäla hans mark där det finns gott om guld. Sårad söker han skydd hos en grupp cirkusartisten som ger honom vård och tak över huvudet. Tjuvarna ger dock inte upp, utan bryter sig in och dödar en av akrobaterna. Tillsammans med Cirkusdirektören kräver Doc hämnd och med hjälp av Hearp (Bud Spencer) och en skicklig revolverman som kallas Baby Doll gör han sig redo att återställa ordningen i den gudsförgätna hålan…
There are no reviews yet.