Medusa

Stacked_Blue 3.3 / 10 star 1973103 min

När en båt hittas med två kroppar ombord börjar historien om Jeffrey och Sarah, ett syskonpar som bor i Grekland, nystas upp. Sarah har precis förlovat sig med den trevlige Nikos. Den oberäknelige playboyen Jeffrey är skuldsatt till Angelo, en gangster som lånade pengar från syndikatet för att låna ut dem till Jeff. Men om Jeff blir arvlös i sin avlidne fars senaste testamente, kan han inte betala tillbaka Angelo – och Angelo kan inte betala syndikatet. Plötsligt börjar personer som haft kontakt med testamentet att dö. Men vem är egentligen ansvarig? Den listige lokala poliskommissarien har sina misstankar.

Information om filmen:

Språk:
Filmen tillgänglig i:
Typ av streaming: AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD

Intressant fakta:


Maffia- och gangsterfilmer

Maffia- och gangsterfilmer skildrar ofta den undre världens hierarkier, lojaliteter och brutala uppgörelser. Genren blev ikonisk med The Godfather (1972) och Scarface (1983), men rötterna sträcker sig tillbaka till 1930-talets Little Caesaroch The Public Enemy. Intressant nog speglade dessa tidiga filmer ofta samhällets oro kring organiserad brottslighet under förbudstiden. Många bygger på verkliga personer – till exempel var Tony Montana i Scarface inspirerad av Al Capone.

Stacked_Blue 6.5 / 10 star 194120 min

So You Won’t Squawk

Inför öppningskvällen på Island Inn Café – en hemlig speakeasy – gör hantverkaren de sista justeringarna. Men när gangstrar dyker upp och letar efter ägaren, Louie the Wolf, misstar de honom för Louie. Louie rättar dem inte, och den intet ont anande hantverkaren fastnar i ett farligt nät av maffiathot och svek. När han inser att både Louie och maffian är problem är det nästan för sent – han måste improvisera snabbt för att överleva.
Stacked_Blue 4.3 / 10 star 193380 min, , , ,

The World Gone Mad

När en distriktsåklagare mördas under en utredning av ett skumt elbolag börjar hans kvicktänkta journalistvän Andy Terrell gräva. När Andy avslöjar korruption, farliga hemligheter och komplicerade relationer – som att den nya åklagaren dejtar direktörens dotter – väcker han maffiabossen Brunos vrede. Med förskingrade pengar borta och manipulerade böcker sprider sig desperationen. Lojaliteter splittras och en dödlig plan tar form med guldtackor, svek och en dödlig kollision.
Stacked_Blue 6.2 / 10 star 194685 min,

The Chase

Att återlämna en borttappad plånbok ger den arbetslöse veteranen Chuck Scott ett jobb som chaufför åt Eddie Roman, en till synes hänsynslös gangster vars fiender på mystiskt sätt möter våldsamma slut. Jobbet blir snabbt påfrestande, och snart känner sig Chuck tvungen att hjälpa Eddies vackra, skräckslagna och fångna hustru Lorna att fly. Men detta får honom själv att fastna i en fälla, irrande genom mörka gränder på jakt efter en utväg. Ändå börjar den verkliga jakten först när den märkliga historien verkar börja om på nytt …
Stacked_Blue 5.8 / 10 star 194262 min, ,

Lady Gangster

Dot Burton (Faye Emerson) blir gripen efter att ha agerat lockbete vid ett bankrån, och hennes arrestering oroar barndomsvännen Ken Phillips (Frank Wilcox), som håller fast vid hennes oskuld – tills hon erkänner. Innan hon skickas till fängelse lurar Dot sina kriminella medhjälpare genom att stjäla bytet på 40 000 dollar och i hemlighet överlämna det till sin intet ont anande hyresvärdinna, vilket lägger grunden för en dramatisk vändning av lojalitet och svek.
Stacked_Blue 5.1 / 10 star 193366 min, , , , ,

A Shriek in the Night

Pat Morgan är reporter för Morning News, vars chefredaktör har placerat henne som en undercover-sekreterare åt filantropen Adam Harker. Han är inblandad i något skumt med den lokala maffiabossen Josephus Martini. En skrik hörs i natten; Adam Harker har fallit till sin död från sin takvåning. Polisinspektör Russell misstänker att han blivit knuffad. Han genomskådar Pats täckmantel som “Miss Terry” och tvingar henne att avslöja att hon har stulit ett kort från Harker med en väsande orm och orden “Du kommer att höra det”. Pats rival, journalisten Ted Rand från Daily Express, lånar en polisbricka från sin vän Eddie och får tillgång till brottsplatsen. Han tjuvlyssnar på Pat och Russell, och ringer sedan sin tidning för att få ett scoop. Harkers brutna naglar matchar repor på en trasig gardinstång i lägenheten under hans takvåning. Kvinnan som bodde där är död och hennes man saknas – senare hittas han död i floden. Harkers hushållerska Augusta hittar ett hemligt fack bakom en byrålåda när hon städar lägenheten. Det är ett anonymt hot mot Harker för hans roll i den orättvisa avrättningen av Denny Fagan i fängelset. Pat och Ted bestämmer sig för att samarbeta för att avslöja sanningen. Harker hade pekat ut Denny för mordet på Mr. Brinkman, som pressade honom. Lägenhetshusets vaktmästare ligger bakom alla morden – han är Dennys bror och ute efter hämnd. Han använder gas för att först förlama sina offer.
Stacked_Blue 7 / 10 star 197490 min, ,

The Street Fighter

Terry, en orädd legosoldat och expert på kampsport, kontaktas av maffian och yakuzan för att kidnappa en miljardärsdotter. När de tvekar inför hans höga pris och försöker döda honom istället, byter Terry sida — och erbjuder arvtagerskan sitt beskydd. När brutala strider bryter ut måste han försvara sig mot obevekliga angripare och möta en hämndlysten familj fångad i en bitter fejd över en gammal skuld. Explosiv kampsportsaction dominerar detta uppgörelse med höga insatser.
Be the first to review “Medusa”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

There are no reviews yet.

Translate »