A Film Johnnie
Charlie blir förälskad i en vacker skådespelerska han ser på bioduken och beger sig till Keystone Studios för att hitta henne. Väl där råkar han av misstag sabotera en filminspelning, vilket orsakar kaos och leder till en brand. Misstagen som skyldig blir Charlie dränkt av en brandslang och offentligt utskälld – och knuffad – av just den stjärna han idoliserade. Hans filmiska dröm slutar i slapstickkatastrof.
Skådespelare
Information om filmen:
| Språk: | Stumfilm |
|---|---|
| Filmen tillgänglig i: | Danmark Finland Island Norge Sverige |
| Typ av streaming: | AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD |
| Kvalitet: | 2K |
Intressant fakta:
Charlie Chaplin revolutionerade filmkomedin med sin ikoniska figur “The Tramp”. Han skrev, regisserade, producerade och ofta komponerade musiken till sina filmer. Hans stumfilmsmästerverk Modern Times (1936) kritiserar industrialiseringen med humor och hjärta – utan att behöva prata.
I sitt första framträdande som den ikoniska Luffaren kraschar Charlie ett barnvagnslopp i Venice, Kalifornien, och orsakar kaos både på och vid sidan av banan. Från att blockera kameramannen till att störa deltagarna under tävlingen väcker hans upptåg ilska hos både tävlande och publik. Mitt i slapstick-kaoset lägger Charlies komiska upptåg grunden för den älskade figurens varaktiga arv.
Charlie blir förälskad i en vacker skådespelerska han ser på bioduken och beger sig till Keystone Studios för att hitta henne. Väl där råkar han av misstag sabotera en filminspelning, vilket orsakar kaos och leder till en brand. Misstagen som skyldig blir Charlie dränkt av en brandslang och offentligt utskälld – och knuffad – av just den stjärna han idoliserade. Hans filmiska dröm slutar i slapstickkatastrof.
Charlie låtsas vara tandläkare trots att han bara är assistenten och skapar kaos med varje steg. När lustgasen inte fungerar på en hysterisk patient, klubbar Charlie ner honom. Ett apoteksbesök slutar i slagsmål, där motståndaren får en tegelsten i ansiktet och behöver tandvård. Mitt i slapstick-kaoset råkar Charlie rycka av tandläkarens frus kjol och dra ut fel tand med en jättetång—ett tydligt tecken på att han är helt ute på hal is.
Charlie övertalar den rika bondflickan Tillie att rymma med honom—och ta med sin fars pengar. I staden hamnar Tillie i fängelse medan Charlie rymmer med pengarna och återförenas med sin gamla flamma, Mabel. Men när Tillie ärver en förmögenhet dumpar Charlie Mabel och slingrar sig tillbaka till Tillie. Mabel lyckas också ta sig in i herrgården—tills den påstått döde farbrodern återvänder, ringer polisen och kastar ut hela det luriga gänget.
I en elegant hotellobby snubblar en berusad Charlie in sig i kopplet till en fin dams hund och faller pladask. Ödet för dem samman igen i korridoren, där hon är utelåst från sitt rum. En vild jakt genom gästrummen tar vid. Mabel gömmer sig under sängen hos en sovande äldre herre – precis när hans misstänksamma fru och Mabels svartsjuke älskare stormar in och kaoset bryter ut.
Charlie och en rivaliserande friare tävlar om att hjälpa en ung dam över en lerig gata. När rivalen hämtar en planka, snor Charlie den fräckt, vilket utlöser en komisk kamp om ridderlighet — och ett paraply. Deras upptåg eskalerar tills en polis ingriper, tar Charlies parti och arresterar rivalen. Mitt i kaoset knuffas en förvirrad luffare ner i en sjö, vilket förstärker det burleska inslaget i scenen.




















There are no reviews yet.