Back Stage
Roscoe och Buster, två entusiastiska scenarbetare, jobbar outtröttligt med att förbereda en föreställning när hela ensemblen plötsligt lämnar. Utan förvarning kastas de in i rampljuset och måste improvisera sig genom showen. Men när missödena hopar sig och kaoset tilltar, inser de att hjärta och beslutsamhet kanske ändå kan rädda kvällen—om publiken stannar kvar för att applådera.
Skådespelare
Information om filmen:
| Språk: | Stumfilm |
|---|---|
| Filmen tillgänglig i: | Danmark Finland Island Norge Sverige |
| Typ av streaming: | AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD |
Intressant fakta:
Buster Keaton, känd som “The Great Stone Face”, var en mästare på fysisk komedi och våghalsiga stunts. Hans film The General (1926) räknas som en av stumfilmens största verk, där han själv körde ett tåg över en brinnande bro – helt utan stuntman.
I en bländande uppvisning av tidig filmmagi spelar Buster Keaton över tjugo roller – inklusive skådespelare, publik, musiker och ett helt minstrelsällskap – allt i en enda vaudevilledröm. Men när han vaknar är han tillbaka i verkligheten som teaterns allt-i-allo, mitt i kaos bakom scenen, tvillingsystrar, militärpompa och till och med en förrymd orangutang. Mitt i allt detta – kan denna ödmjuke scenarbetare få sin stund i rampljuset – och kanske även hitta kärleken?
Utan arbete och full av förtvivlan försöker Buster ta sitt liv flera gånger – alltid med komiskt misslyckade resultat. Till slut dricker han av misstag sprit som han tror är gift. Han snubblar in på ett möte i en sportklubb, där han tas för en modig friluftsentusiast och får jobbet som klubbens affischnamn. Helt oförberedd måste Buster nu lära sig att fiska, jaga och rida – samtidigt som han upprätthåller fasaden i denna slapstickhistoria om ofrivillig berömmelse och oväntad upprättelse.
En fejd mellan rivaliserande hembrännare trappas upp i de avlägsna bergen – tills statliga skatteagenter dyker upp, fast beslutna att stoppa de olagliga brännerierna. När agenterna letar efter moonshinernas gömställe, snubblar de in i något mycket värre. Fast i en värld av fällor, fjällrättvisa och kaotiska jakter, är deras enda hopp en dos filmmagi i denna vilda, whiskeyfyllda komedi.
En drömmare från en småstad beger sig till New York i jakt på möjligheter, men flyr snabbt från den överväldigande staden. Efter att ha fallit av ett tåg nära en ranch, skapar han sig ett nytt liv som cowboy – och visar sig förvånansvärt kapabel. När ranchen hotas av konkurs leder han en desperat boskapsdrivning till Los Angeles, i konflikt med en girig granne som vill sabotera affären. En dramatisk eldstrid lämnar honom ensam på ett tåg – med 1 000 kor och allt står på spel.
Efter att ha kastats av ett tåg i rörelse nära en nöjespark, snubblar Buster in på ett jobb i ett skumt skjutgalleri som drivs av gänget Blinking Buzzards. Han får i uppdrag att eliminera en rik affärsman, men blir istället vän med honom och hans dotter. För att skydda dem riggar han deras hem med smarta fällor och slapstick-prylar och förvandlar huset till en hysteriskt rolig fästning mot gängets attacker.
I ett trångt hyreshusområde blir Buster och Virginia kära i varandra trots att deras familjer är bittra fiender och bor i angränsande hus där de dagligen strider över staketet som skiljer dem åt. Medan romansen spirar i hemlighet, undviker de älskande slapstick-strider, nyfikna grannar och föräldrars sabotage. Med komisk tajming och smarta förklädnader kämpar de för att överbrygga klyftan – bokstavligt och bildligt – i denna hyreshusversion av Romeo and Juliet.


















There are no reviews yet.