The Boat
Buster bygger stolt färdigt sin hemmagjorda båt, The Damfino – bara för att upptäcka att den är för stor för att komma ut genom källardörren. När han försöker dra ut den kollapsar hela huset. Oavskräckt sjösätter han båten, som omedelbart sjunker. Efter att ha bärgat och reparerat den ger sig Buster och hans familj ut igen och råkar ut för en rad slapstickfyllda äventyr ombord på deras olycksdrabbade skapelse.
Skådespelare
Information om filmen:
Språk: | Stumfilm |
---|---|
Filmen tillgänglig i: | Danmark Finland Island Norge Sverige |
Typ av streaming: | AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD |
Intressant fakta:
Buster Keaton, känd som “The Great Stone Face”, var en mästare på fysisk komedi och våghalsiga stunts. Hans film The General (1926) räknas som en av stumfilmens största verk, där han själv körde ett tåg över en brinnande bro – helt utan stuntman.
I en livlig lanthandel full av slapstick störtar kunder och expediter in i varandra i kaotiskt skoj. Roscoe Arbuckle kliver ut ur frysen i en pälsrock och visar sina färdigheter med en slaktarkniv. Samtidigt snubblar en ung Buster Keaton — i sin filmdebut — genom röran för att köpa en enkel hink med melass, vilket markerar starten på hans ikoniska karriär inom stumfilmskomedin.
Efter att ha kastats av ett tåg i rörelse nära en nöjespark, snubblar Buster in på ett jobb i ett skumt skjutgalleri som drivs av gänget Blinking Buzzards. Han får i uppdrag att eliminera en rik affärsman, men blir istället vän med honom och hans dotter. För att skydda dem riggar han deras hem med smarta fällor och slapstick-prylar och förvandlar huset till en hysteriskt rolig fästning mot gängets attacker.
På det kaotiska Elk’s Head Hotel ställer busiga piccoloar till det i lobbyn, med varandra och med intet ont anande gäster. En envis gammal häst driver hissen och förvärrar tumultet. Det som börjar som ett iscensatt rån utvecklas snabbt till ett verkligt, vilket leder till en vild jakt på en skenande spårvagn. Full av slapstick och överraskningar bjuder denna galna komedi på oavbruten action från hotellobby till gatuspårvagn.
En blyg och välmenande man får sitt livs överraskning när han får chansen att gifta sig med den glamorösa skådespelerskan han länge beundrat på avstånd. Förblindad av glädje anar han inte att den virvelvindsliknande romansen är en del av en plan – han är bara en bricka i skådespelerskans spel för att vinna tillbaka sin gamla kärlek. När verkligheten kommer ikapp måste han konfrontera sanningen bakom den dröm han trodde gått i uppfyllelse.
En tystlåten urmakare möter en charmig kvinna när hon lämnar in sin trasiga klocka. Efter att ha reparerat den levererar han den själv, och en gnista uppstår. Deras spirande romans leder dem till cirkusen – men där förtrollas kvinnan av en våghalsig trapetskonstnär. Högt ovanför manegen växer känslorna, och en rivalitet blossar upp mellan den jordnära urmakaren och den flygande artisten, båda kämpar om hennes hjärta.
En fejd mellan rivaliserande hembrännare trappas upp i de avlägsna bergen – tills statliga skatteagenter dyker upp, fast beslutna att stoppa de olagliga brännerierna. När agenterna letar efter moonshinernas gömställe, snubblar de in i något mycket värre. Fast i en värld av fällor, fjällrättvisa och kaotiska jakter, är deras enda hopp en dos filmmagi i denna vilda, whiskeyfyllda komedi.
There are no reviews yet.