A Film Johnnie
Charlie blir förälskad i en vacker skådespelerska han ser på bioduken och beger sig till Keystone Studios för att hitta henne. Väl där råkar han av misstag sabotera en filminspelning, vilket orsakar kaos och leder till en brand. Misstagen som skyldig blir Charlie dränkt av en brandslang och offentligt utskälld – och knuffad – av just den stjärna han idoliserade. Hans filmiska dröm slutar i slapstickkatastrof.
Skådespelare
Information om filmen:
Språk: | Stumfilm |
---|---|
Filmen tillgänglig i: | Danmark Finland Island Norge Sverige |
Typ av streaming: | AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD |
Kvalitet: | 1080p |
Intressant fakta:
Charlie Chaplin revolutionerade filmkomedin med sin ikoniska figur “The Tramp”. Han skrev, regisserade, producerade och ofta komponerade musiken till sina filmer. Hans stumfilmsmästerverk Modern Times (1936) kritiserar industrialiseringen med humor och hjärta – utan att behöva prata.
Charlie låtsas vara tandläkare trots att han bara är assistenten och skapar kaos med varje steg. När lustgasen inte fungerar på en hysterisk patient, klubbar Charlie ner honom. Ett apoteksbesök slutar i slagsmål, där motståndaren får en tegelsten i ansiktet och behöver tandvård. Mitt i slapstick-kaoset råkar Charlie rycka av tandläkarens frus kjol och dra ut fel tand med en jättetång—ett tydligt tecken på att han är helt ute på hal is.
När bageriets personal går ut i strejk tvingas Charlie och en annan servitör ta över som bagare. Kaos uppstår när de klantar sig med deg och leveranser. Men situationen blir farlig när de arga strejkande smyger in en dynamitstav i en brödlimpa. Ovetandes skickar de tillfälliga bagarna in brödet i ugnen – där det exploderar i ett mjölfyllt kaos av slapstick.
I denna satiriska tolkning av Hugh Antoine D’Arcys dikt kämpar en kämpande konstnär för Madeleines kärlek men förlorar henne till en rik kund som poserar för ett porträtt. Förkrossad ritar han hennes bild på golvet i en bar innan han blir utslängd. År senare får han en skymt av Madeleine med hennes pompösa make och deras många barn. Hon känner inte igen honom – men Charlie borstar av sig och går vidare mot en osäker men hoppfull framtid.
Charlie och hans rival tävlar om värdinnans uppmärksamhet, men i parken blir de förälskade i varsin annan flicka – Charlies nya förälskelse har dock redan en manlig vän. Efter hjärtesorg och ett misslyckat självmordsförsök kastar Charlie sin rival i sjön, vilket skrämmer flickorna som flyr till biografen. Charlie följer efter och flörtar igen, men blir överrumplad av sina förklädda rivaler. Ett vilt slagsmål bryter ut, och Charlie kastas genom filmduken.
Charlie blir förälskad i en vacker skådespelerska han ser på bioduken och beger sig till Keystone Studios för att hitta henne. Väl där råkar han av misstag sabotera en filminspelning, vilket orsakar kaos och leder till en brand. Misstagen som skyldig blir Charlie dränkt av en brandslang och offentligt utskälld – och knuffad – av just den stjärna han idoliserade. Hans filmiska dröm slutar i slapstickkatastrof.
Charlie arbetar som vaktmästare på ett företag där chefen, djupt skuldsatt av spel, får ett hotbrev. Kaos utbryter när Charlie av misstag häller en hink vatten över sin chef och får sparken. Men när den desperata chefen försöker stjäla från kassaskåpet, blir han ertappad av sekreteraren – och Charlie rycker in för att rädda henne. Först felaktigt anklagad, lyckas Charlie rentvå sig och blir den oväntade hjälten.
There are no reviews yet.