Mabel’s Strange Predicament
I en elegant hotellobby snubblar en berusad Charlie in sig i kopplet till en fin dams hund och faller pladask. Ödet för dem samman igen i korridoren, där hon är utelåst från sitt rum. En vild jakt genom gästrummen tar vid. Mabel gömmer sig under sängen hos en sovande äldre herre – precis när hans misstänksamma fru och Mabels svartsjuke älskare stormar in och kaoset bryter ut.
Skådespelare
Information om filmen:
Språk: | Stumfilm |
---|---|
Filmen tillgänglig i: | Danmark Finland Island Norge Sverige |
Typ av streaming: | AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD |
Kvalitet: | 1080p |
Intressant fakta:
Charlie Chaplin revolutionerade filmkomedin med sin ikoniska figur “The Tramp”. Han skrev, regisserade, producerade och ofta komponerade musiken till sina filmer. Hans stumfilmsmästerverk Modern Times (1936) kritiserar industrialiseringen med humor och hjärta – utan att behöva prata.
Charlie och hans rival tävlar om värdinnans uppmärksamhet, men i parken blir de förälskade i varsin annan flicka – Charlies nya förälskelse har dock redan en manlig vän. Efter hjärtesorg och ett misslyckat självmordsförsök kastar Charlie sin rival i sjön, vilket skrämmer flickorna som flyr till biografen. Charlie följer efter och flörtar igen, men blir överrumplad av sina förklädda rivaler. Ett vilt slagsmål bryter ut, och Charlie kastas genom filmduken.
När Charlie får en timmes ledigt från sitt jobb på kaféet räddar han hjältemodigt Mabel från en buse och blir inbjuden hem till henne. Han låtsas vara den grekiske ambassadören och charmar hennes familj, som sedan bjuder in honom till en trädgårdsfest. Men problem uppstår – Mabels svartsjuke beundrare följer efter Charlie tillbaka till kaféet. På festen charmar Charlie gästerna, ovetande om att rivalen planerar att avslöja hans bluff genom att locka alla till kaféet.
Efter att ha blivit offentligt förödmjukad av en flörtig man medan hennes blyge make inte gör något, återvänder Mabel hem, frustrerad. Hennes man dränker sin skam i alkohol på en bar i närheten. I hopp om att tuffa till honom köper Mabel en boxningsdocka. Men när maken kommer hem berusad misstar han dockan för raggaren – och kastar sig in i ett kaotiskt, spritindränkt slagsmål som förvandlar vardagsrummet till en slapstick-slagfält.
En otursförföljd bedragare får jobb som reporter och råkar bevittna en bilolycka precis när bilen störtar ner från en klippa. Han tar chansen – och en rivals kamera – och skyndar sig till tidningen med bilden som sin egen. Under tiden fastnar den riktige fotografen i en pinsam situation i ett sovrum. När historien sprids i staden följer en vild jakt som slutar med att båda männen klamrar sig fast vid fronten av en skenande spårvagn.
Charlie låtsas vara tandläkare trots att han bara är assistenten och skapar kaos med varje steg. När lustgasen inte fungerar på en hysterisk patient, klubbar Charlie ner honom. Ett apoteksbesök slutar i slagsmål, där motståndaren får en tegelsten i ansiktet och behöver tandvård. Mitt i slapstick-kaoset råkar Charlie rycka av tandläkarens frus kjol och dra ut fel tand med en jättetång—ett tydligt tecken på att han är helt ute på hal is.
Utanför sin vanliga kostym kliver en nyrakad och lätt berusad Charlie in på ett livligt dansställe. Där blir han den senaste friare till garderobstjejen – som redan slits mellan den karismatiske bandledaren och en svartsjuk musiker. Gnistor flyger och kaos utbryter när Charlies charm rubbar balansen i denna komiska kamp mellan romantiska rivaler.
There are no reviews yet.