The Knockout
Två luspanka luffare sätter upp en fejkad boxningsmatch för att imponera på en promotor, men allt går snett när en stökig slagskämpe vid namn Pug – som just försvarat sin flickvän mot några raggare – tas för den riktige mästaren, Cyclone Flynn. Inlurad i ringen under falska förevändningar står Pug snart öga mot öga med den riktige Cyclone. Kaos utbryter när matchen utvecklas till skottlossning, takjakter och en vansinnig jakt ledd av de ökända Keystone Kops.
Skådespelare
Information om filmen:
Språk: | Stumfilm |
---|---|
Filmen tillgänglig i: | Danmark Finland Island Norge Sverige |
Kvalitet: | 1080p |
Typ av streaming: | AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD |
Intressant fakta:
Charlie Chaplin revolutionerade filmkomedin med sin ikoniska figur “The Tramp”. Han skrev, regisserade, producerade och ofta komponerade musiken till sina filmer. Hans stumfilmsmästerverk Modern Times (1936) kritiserar industrialiseringen med humor och hjärta – utan att behöva prata.
Featured
Charlie befinner sig bland flera kärlekspar i parken. Han driver med ett par genom att omfamna ett träd. En flicka ber sin älskade om en kärleksgåva. Han stjäl en fickklocka från en sovande man, men Charlie tar den ifrån honom och ger den till flickan. Senare tar han tillbaka den och försöker sälja den till dess ursprungliga ägare, som kallar på en polis. Många parkbesökare hamnar till slut i sjön.
När bageriets personal går ut i strejk tvingas Charlie och en annan servitör ta över som bagare. Kaos uppstår när de klantar sig med deg och leveranser. Men situationen blir farlig när de arga strejkande smyger in en dynamitstav i en brödlimpa. Ovetandes skickar de tillfälliga bagarna in brödet i ugnen – där det exploderar i ett mjölfyllt kaos av slapstick.
I sitt första framträdande som den ikoniska Luffaren kraschar Charlie ett barnvagnslopp i Venice, Kalifornien, och orsakar kaos både på och vid sidan av banan. Från att blockera kameramannen till att störa deltagarna under tävlingen väcker hans upptåg ilska hos både tävlande och publik. Mitt i slapstick-kaoset lägger Charlies komiska upptåg grunden för den älskade figurens varaktiga arv.
Charlie övertalar den rika bondflickan Tillie att rymma med honom—och ta med sin fars pengar. I staden hamnar Tillie i fängelse medan Charlie rymmer med pengarna och återförenas med sin gamla flamma, Mabel. Men när Tillie ärver en förmögenhet dumpar Charlie Mabel och slingrar sig tillbaka till Tillie. Mabel lyckas också ta sig in i herrgården—tills den påstått döde farbrodern återvänder, ringer polisen och kastar ut hela det luriga gänget.
Charlie får jobbet att ta hand om en funktionshindrad farbror, men hamnar snabbt i ett romantiskt kaos och slapstickfyllda upptåg. När en ny flickvän dyker upp – och ägg börjar flyga – snubblar Charlie in i en bluff där han låtsas att farbrorn är tiggare för att tjäna snabba pengar. Han spenderar vinsten på sprit, slåss med rivaler och poliser och går efter en blöt rullstolsincident därifrån som segrare – med tjejen och sin karakteristiska stil.
Två luspanka luffare sätter upp en fejkad boxningsmatch för att imponera på en promotor, men allt går snett när en stökig slagskämpe vid namn Pug – som just försvarat sin flickvän mot några raggare – tas för den riktige mästaren, Cyclone Flynn. Inlurad i ringen under falska förevändningar står Pug snart öga mot öga med den riktige Cyclone. Kaos utbryter när matchen utvecklas till skottlossning, takjakter och en vansinnig jakt ledd av de ökända Keystone Kops.
There are no reviews yet.