Pardon Us

Stacked_Blue 6.475 / 10 star 193168 min, , ,

Det är förbudstiden och pojkarna hamnar bakom lås och bom efter att Stan sålt lite av deras hemgjorda öl till en polis. I fängelset ställer Stans lösa tand till det för honom – den “surrar” när han pratar, vilket gör att folk tror att han hånar dem. Men det ger honom också respekt från “Tigern”, en farlig fånge, och de lyckas smita iväg under hans flyktförsök. De klär ut sig i svart smink och gömmer sig på en bomullsplantage, men blir avslöjade när fängelsedirektören passerar och känner igen Stan på hans irriterande surrande tand. Tillbaka i fängelset hamnar de mitt i en skur av kulor mellan delstatens milis och beväpnade fångar när “Tigern” gör ett nytt rymningsförsök. Till slut blir de benådade av fängelsedirektören, som felaktigt tror att de varnade vakterna genom att skjuta de första skotten.

Information om filmen:

Språk:
Filmen tillgänglig i:
Typ av streaming: AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD

Intressant fakta:

ma


Laurel & Hardy är tidlösa komedilegender – ett omaka par som tillsammans skapade filmhistoria med sin charmiga humor och perfekta tajming. Med Stan Laurels oskyldiga förvirring och Oliver Hardys pompösa självsäkerhet blev varje scen en skrattfest. Deras slapstick, värme och unika kemi fångade publikens hjärtan världen över. Över 100 filmer senare är de fortfarande älskade – en evig påminnelse om att enkel humor kan vara genialiskt.

Stacked_Blue 6.2 / 10 star 192719 min

Do Detectives Think?

Tänker detektiver? (1927) är en stum komedifilm med den älskade duon Laurel och Hardy. Filmen följer två klumpiga detektiver som får i uppdrag att skydda en domare som hotas av en farlig brottsling. När kaoset utspelar sig genom en rad slapstick-misstag och missförstånd leder detektivernas inkompetens till hysteriskt oväntade resultat. Deras upptåg framhäver klassisk fysisk komedi och ifrågasätter om dessa detektiver verkligen kan fånga någon alls.
Stacked_Blue 6.1 / 10 star 193671 min,

The Bohemian Girl

En grupp romer har slagit läger utanför greve Arnheims palats. Olivers fru kidnappar grevens dotter Arline men överger sedan barnet och flyr med sin älskare Devilshoof. Ovetande om hennes sanna identitet, uppfostrar Oliver henne som sin egen dotter med hjälp av “Farbror” Stanley. År senare blir Arline, fortfarande ovetande om sitt adliga ursprung, påkommen med att olovligen vistas på grevens mark och kastas i fängelse. Under tiden fördriver Stanley och Oliver tiden med att spela “fingers” och klumpigt försöka livnära sig som ficktjuvar. Till slut, precis när Oliver behöver hans hjälp för att rädda Arline, blir Stanley full medan han försöker tappa upp vin på flaskor.
Stacked_Blue 6.7 / 10 star 192919 min

Double Whoopee

Stanley och Oliver, i sina nya jobb som betjänt och dörrvakt på ett lyxhotell, orsakar som vanligt kaos bland gästerna. De klär delvis av en elegant blondin och eskorterar upprepade gånger en högdragen preussisk adelsman in i en tom hisschakt.
Stacked_Blue 6.4 / 10 star 193969 min, ,

The Flying Deuces

I den svunna tiden år 1939, under sepiafärgade himlar, lyfter The Flying Deuces på humor och lättsinnets vingar. Med den ikoniska komikerduon Laurel och Hardy väver denna film en berättelse om två osannolika äventyrare, Ollie och Stan, vars missöden vecklas ut som en komisk gobeläng. Historien tar sin början i den förtrollande staden Paris, en plats fylld av romantik och mystik. Men kärlekens pil träffar Ollie, som faller för en kvinna vid namn Georgette. Förblindad av förälskelse svär han att överge världen, flyga genom himlen och plocka stjärnorna för sin älskade. Med sin trogna vän Stan vid sin sida ger de sig ut på ett äventyr olikt något annat. Det som följer är en komisk odyssé av kärleksförblindade misstag, luftburna eskapader och en vänskap som bär dem genom allt. Deras försök att gå med i Främlingslegionen blir en farsartad resa, ett bevis på duons mästerliga slapstick-humor. Men mitt i skratt och förvecklingar målar The Flying Deuces också ett rörande porträtt av en vänskap utan gränser. När Paris himmel lockar dem, kommer Ollie och Stan att kunna flyga genom kärlek och liv, eller kommer deras drömmar att förbli lika ouppnåeliga som stjärnorna de jagar?
Stacked_Blue 7.1 / 10 star 193366 min

Sons of the Desert

För att Ollie och Stan ska kunna smyga iväg till Chicago och delta i den årliga logekongressen ”Sons of the Desert” låtsas Ollie vara sjuk och får en läkare (som visar sig vara en veterinär) att ordinera en lång havsresa till Hawaii. Med bastkjol och spelande på ukulele, återvänder de hem bara för att få reda på att skeppet skulle åkt med har sjunkit. Deras berättelse om ”en rofylld seglats” håller inte längre…
Stacked_Blue 7.5 / 10 star 193319 min

Busy Bodies

Av alla människor har Stan och Ollie lyckats få ett jobb som snickare på ett sågverk. Upphetsade och utan rädsla kör de glada nybörjarhantverkarna längs en trafikerad vägsträcka en solig dag, ivriga att visa sitt värde. Omgivna av tunga och farliga maskiner får pojkarna leka med verktyg, och inom kort blir det problem som sätter deras relation på prov. Men är snickeri verkligen Ollie och Stans grej?
Be the first to review “Pardon Us”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

There are no reviews yet.

Translate »