The Ninja Mission (1984) är en svensk actionfilm regisserad av Mats Helge Olsson. Den blev en oväntad internationell succé, särskilt i USA, Tyskland och Östeuropa. Trots låg budget imponerade filmen med sina actionscener och anses idag vara en kultklassiker inom svensk filmsaction.
Kultfilmer är som filmvärldens rebelliska hjältar – älskade av fansen, missförstådda av massan. De går sin egen väg, ofta lågbudget men fulla av karaktär, charm och minnesvärda ögonblick. Oavsett om det handlar om galna actionrullar, smutsiga skräckisar eller bisarra komedier, har kultfilmer en förmåga att skapa hängivna följen. De är filmvärldens hemliga skatter – oförutsägbara, ikoniska och totalt omöjliga att glömma.
En avhoppad rysk vetenskapsman förvandlas av ett atomtest till ett enormt monster (Tor Johnson, förstås). Inte mycket annat händer förutom att några människor dör, pojkar går vilse och en kanin nosar på Tors lik. Den här filmen användes i Mystery Science Theater 3000.
När en viktig diskettskiva blir stulen skickas Kim Brown för att förmedla en överenskommelse mellan CIA och LeWinter, tjuven. Men hon förråder dem båda och försvinner med disketten och en förmögenhet. Nu jagas hon av CIA, LeWinter och KGB, och måste navigera genom ett dödligt nät av spionage och svek—där ett enda felsteg kan kosta henne allt.
Glen eller Glenda berättar två historier. Den ena handlar om Glen, som i hemlighet klär sig som kvinna men är rädd för att berätta det för sin fästmö Barbara. Den andra handlar om Alan, en pseudohermafrodit som genomgår en smärtsam operation för att bli kvinna. Båda berättelserna återges av Dr. Alton, som också håller en uppriktig föreläsning om tolerans och förståelse. En andra berättare, Vetenskapsmannen, ger kommentarer som innehåller mer filosofiska uttalanden än fakta. Filmen innehåller också flashbacks inom flashbacks och en märklig drömsekvens: Inspektör Warren undersöker en transvestits självmord och får reda på mer om män i kvinnokläder; Johnnys fru lämnar honom när hon upptäcker vad han bär när hon är borta; Barbara är ovetande om Glens önskan att bära hennes angoratröja; Satan invaderar Glens mardröm; och Vetenskapsmannen ger bara kryptiska råd som «Akta dig för den stora gröna draken som sitter på din tröskel.»
I Animal Protector (1989) blir en före detta soldat från specialstyrkorna en hämnare för att stoppa en korrupt industriman från att förgifta miljön. När han upptäcker en serie olagliga djurförsök kopplade till företagsgirighet, slår han tillbaka med brutal rättvisa. Tillsammans med en idealistisk djurrättsaktivist för han ett enmanskrig för att rädda oskyldiga liv – både mänskliga och djur – i denna hårdkokta, actionfyllda ekothriller.
Mushniks blomsterhandel på Skid Row, där den timide Seymour arbetar, går med förlust. Han är dessutom olyckligt kär i biträdet Audrey. Seymour tar med sig en mystisk växt som han odlar hemma, men när han sticker sig på en tagg upptäcker han att växten älskar blod. Den vill ha mer och Seymour måste ut och skaffa människokött till sin växt.
När fredsforskaren professor Foxwood (David Carradine) kidnappas, vänder sig hans dotter till ett osannolikt team av vårdslösa och dåligt utrustade legosoldater för hjälp. Deras kaotiska räddningsuppdrag spårar snabbt ur och leder till en vild och oförutsägbar resa där inget går enligt plan.
There are no reviews yet.