Abu Dhabi Film Festival
Amerikanska Samoas fotbollslandslag vann första matchen de spelade, 1983 mot Västra Samoa i Stillahavsspelen, men laget är främst känt för att ha förlorat med 31-0 mot Australien i VM-kvalet 2001. De har aldrig tagit en poäng i en landskamp, eller ens gjort ett spelmål. Men de brinner för sporten. I kvalet till VM 2014 får de en ny tränare med en enda uppgift – att återupprätta landets fotbollsheder.
Historieläraren Adam Bell ser en film som han rekommenderats av en kollega. I den ser han sin dubbelgångare, Anthony Clair, och beslutar sig för att söka upp honom. De identiska männen träffas och deras liv beblandas på ett märkligt och oåterkalleligt vis. Gyllenhaal är fängslande som både Adam och Anthony, och inger på samma gång medkänsla och ogillande som de två distinkt olika personligheterna.
Chile, 1988. Efter femton år vid makten har diktatorn Pinochet utlovat en folkomröstning för att blidka omvärlden. Frågan gäller om han ska få styra landet i ytterligare åtta år. Medan deras chef producerar filmer för Pinochets Ja-sida försöker René och några oppositionella på reklambyrån i smyg göra filmer som ska förmå det chilenska folket att rösta nej. Motståndarna har all makt och alla resurser – det enda de har är 15 tv-minuter om dagen.
Dave Brown ger uttrycket ”bad cop” ett ansikte. Han är våldsam, fördomsfull, på gränsen till kriminell och tror stenhårt på bilden av sig själv som de svagas beskyddare. Tumultet och korruptionen har nått bristningsgränsen inom Los Angelespolisen och när Brown misshandlar en misstänkt på öppen gata och smygfilmas klipps skyddsnäten som tidigare alltid fångat upp honom. Nu står han ensam i ett inferno av byråkrater som vill åt honom, en familj som vänder honom ryggen och lösa sexmöten i en värld där han inte kan lita på någon. Nu är den enda vägen nedåt.