Berlin International Film Festival
Strålkastarljuset och applåderna – Astrid älskar livet som ståuppkomiker och älskar sin make Markus. Varje beslut fattar de tillsammans. Men vad kommer de att besluta när de får reda på att barnet som Astrid bär på kommer att födas med ett svårt handikapp? Astrid och Markus har ett val men mycket lite tid. Och vem bestämmer om ett handikappat barn har ett liv värt att leva?
En frigiven fånge anländer till en liten stad i Texas för att starta ett nytt liv. Men det dröjer inte länge innan hans förflutna blivit allmänt känt och snart har han både en hämnd-lysten sheriff och en gammal kumpan i hasorna.
Gloria är 58 år gammal men känner sig fortfarande ung. Hon förvandlar sin ensamhet till fest och tillbringar kvällarna med att söka kärleken på singelklubbarna. Allt förändras den dag hon träffar Rodolfo. Deras intensiva passion, som Gloria hänger sig fullt åt, får henne att balansera mellan hopp och förtvivlan. Gloria måste samla sig själv och hitta styrka för att inse att hon, i den sista tredjedelen av sitt liv, kan lysa starkare än någonsin.
Västtyskland, tidigt 60-tal. Tvillingsjälarna Bernward Vesper och Gudrun Ensslin inleder en livslång kärleksaffär i ett land som ännu inte bearbetat sitt förflutna. Fast beslutna att utmana etablissemanget slår de sig samman med vänsterförfattare och politiska aktivister och blir en del av en världsomspännande revolutionär strömning. Efter en tid träffar Gudrun Andreas Baader och blir en del av den våldsamma falang som kom att göra hans namn känt över hela världen, samtidigt som Bernward tampas med sina inre demoner.
Efter flera vinster ute på slagfältet återvänder krigshjälten Coriolanus till Rom. Men han välkomnas inte med öppna armar av alla. När Coriolanus klargör sina politiska åsikter under ett raserianfall ser hans fiender chansen att starta ett massivt upplopp, vilket resulterar i att Coriolanus fördrivs från staden. Fylld av hat och bitterhet planerar han att fullständigt rasera Rom till grunden.
”Howl” är historien om poeten Allen Ginsbergs liv och kontroverserna kring rättegången om hans provokativa mästerverk. Ett drama uppdelat i en livsskildring, händelserna kring rättegången, en fiktiv intervju samt en animerad tolkning av innehållet i dikten Howl.
Det är tidigt 50-tal i den lilla oljestaden Central City i Texas. Sheriffbiträdet Lou Ford är ett föredöme för invånarna, en sann gentleman, som t.o.m. drar sig för att bära tjänstevapen, men under den välpolerade ytan har Lou en del problem. Med kvinnor. Med lagen – och framför allt med det faktum att han är en sadistisk våldspsykopat som just har satt en samvetslös mordplan till verket.
En dag bestämmer sig Ann Devereaux för att lämna New York och sin odugling till man och blåser iväg i sin babyblå Cadillac utan att se sig om. De ger sig ut på en strapatsrik färd i 50-talets Amerika i jakt på en perfekt äkta man och far till hennes två söner, men det visar sig lättare sagt än gjort.
Dave Robicheaux försöker lösa mordet på unga flickor i en liten sydstatsort nära New Orleans när han stöter på en fyrtio år gammalt lik. Finns det några samband mellan morden? Kan mördaren finnas bland filminspelningsteamet som är i samhället för att spela in en film om amerikanska inbördeskriget?
Juliette kommer ut från fängelset efter femton år och får en oväntad fristad hos sin lillasyster Léa. Livet utanför murarna är en svår utmaning för Juliette, men den iskalla fasad hon byggt upp under alla år, börjar långsamt rämna.
När Thomas och hans familj flyttar och han måste börja i en ny skola så vill han leva som en vanlig tonåring och bara passa in. Hjälpt av sin nya tjej Jackie står han inför sitt livs största utmaning. När Thomas autistiske bror Charlies ställer till med minst sagt sällsamma upptåg skickas Thomas på en omvälvande och känslomässig resa. Vi får följa en mycket ovanlig familjs vardag och se glädje och sorg vävas samman.
Filth and Wisdom handlar om tre Londonbor som delar en lägenhet. Juliette jobbar på ett apotek och stjäl preparat åt föräldrarlösa afrikanska barn. Holly är balettdansös som också jobbar som strippa på Beecham’s Exotic Gentlemen’s Club och AK är frontman i ett zigenskt punkband när han inte klär upp sig till nynazist och förnedrar äldre män för pengar?
Hon kallas punkens gudmor. Revolutionär. Kontroversiell konstnär. Musikaliskt geni. Patti Smith är en av vår tids största artister – men trots hennes explosiva uppenbarelse på rockscenen är hon en minst lika privat och kameraskygg artist som vännen Bob Dylan. Regissören Steven Sebring har följt artisten, kvinnan, mamman, rebellen och den sörjande änkan Patti i elva år.
När Jack vid 24 års ålder äntligen släpps ut ur fängelset har han tillbringat merparten av sitt liv inlåst. Tillsammans med en annan pojke mördade han ett barn när han var 10 år. Filmen följer Jacks försök att ta upp ett liv i frihet som aldrig fick någon riktig start. Hans mentor och fadersgestalt blir övervakaren Terry, som hjälper honom genom en mognadsprocess som borde startat för många år sedan. Men det förflutna släpper inte greppet och i takt med att vi får veta mer om vad som ledde fram till det fruktansvärda dåd som ödelagt så många liv, ökar känslan av spänning, komplexitet och slutligen undergång eftersom vare sig tabloidpressen eller Terrys riktige son tänker tala tyst om vad som hänt.
Två nya polisrekryter kastas in i det våldsamma drogkriget i Rios slumkvarter – där mord, gängstrider och polisbrutalitet är vardag. De båda männen, som varit bästa vänner sedan barndomen, tvingas välja mellan korruption eller ideal. Deras inbördes kamp hotar snart att slita sönder deras livslånga vänskap och deras familjer.
Dawn är skolans präktigaste oskuld, ivrigt propagerande total avhållsamhet. Men Dawns kropp är allt annat än oskyldig. Till följd av utsläpp från ett kärnkraftverk, har en mycket speciell mutation ägt rum i hennes allra heligaste regioner. När terminen börjar och killarna flockas för att bli den förste att förföra Dawn, är den stora frågan om hon kan hålla på sig eller inte. Beslutet kan nämligen göra skillnad mellan liv och död.
Young-Goon har tagits in på mentalsjukhus, övertygad om att hon är en cyborg. I hennes eget universum kan hon prata med varuautomater och laddar sina batterier med elchocker. Hon inleder en romans med nye patienten Il-soon, som tror sig kunna stjäla personlighetsdrag. En vacker och originell kärlekshistoria humoristiskt berättad med det visuella överdåd som blivit något av Parks signum.
Den här filmen måste ses av alla, både John Waters-fans och alla som nu möter honom för första gången.
Den legendariske filmaren och populärkulturikonen John Waters tar oss med på en skandalös och uppseende resa för att fira sin lysande filmkarriär. Med många fantastiska filmer bakom sig, bland annat hans genombrottsfilm ”Pink Flamingos”, kultklassikern ”Polyester” och den oförglömliga ”Hairspray”, som har inspirerat till succémusikalen på Broadway och den stjärnspäckade nya filmmusikalen, har Waters i 40 år bevisat att när det gäller att vara nyskapande så har han blivit en mästare.
Den gamla änkan Miss Daisy (Jessica Tandy) lever ett lugnt och stillsamt liv. Hon emot sätter sig alla förändringar och definitivt hennes sons idé om att antälla en chaufför som skall köra runt henne i den gamla antika skatten som står gömd på gården. En splitter ny Packard som stått orörd sedan hon kraschade den mot grannens port. Hennes son Boolie (Dan Akroyd) ser till att Miss Daisy anställer en chaufför. Den livserfarne chauffören, Hoke Colburn (Morgan Freeman) vinner sakta men säkert hennes förtroende och sins emellan utvecklar de en speciell vänskap.
(Hong Gaoliang) Det är sent 1920-tal i Shadongprovinsen. Den unga flickan Nian har blivit bortlovad till en femtioårig vinhandlare. När hon anländer till hans hem är han försvunnen och antas vara död. Nian tar över bränneriet och affärerna blomstrar när japanerna anfaller Kina nio år senare.
Canterbury Tales är en italiensk mångfaldigt prisbelönt film som kretsar kring en grupp pilgrimsresa till det heliga stället Canterbury. De olika pilgrimerna berättar för varandra egna berättelser under resan. Berättelserna är fyllda med kärlek, romantik, äventyr och humor och de är alla inspirerade av Canterbury Tales, en episodisk samling berättelser från medeltiden. Berättelserna som berättas är ofta fantasifulla och de får publiken att skratta och tänka efter.