Twenty Minutes of Love
Charlie befinner sig bland flera kärlekspar i parken. Han driver med ett par genom att omfamna ett träd. En flicka ber sin älskade om en kärleksgåva. Han stjäl en fickklocka från en sovande man, men Charlie tar den ifrån honom och ger den till flickan. Senare tar han tillbaka den och försöker sälja den till dess ursprungliga ägare, som kallar på en polis. Många parkbesökare hamnar till slut i sjön.
Charlie Chaplin
Director
Joseph Maddern
Director
Skådespelare
Information om filmen:
Språk: | Stumfilm |
---|---|
Filmen tillgänglig i: | Danmark Finland Island Norge Sverige |
Typ av streaming: | AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD |
Kvalitet: | 2K |
Intressant fakta:
Charlie Chaplin revolutionerade filmkomedin med sin ikoniska figur “The Tramp”. Han skrev, regisserade, producerade och ofta komponerade musiken till sina filmer. Hans stumfilmsmästerverk Modern Times (1936) kritiserar industrialiseringen med humor och hjärta – utan att behöva prata.
Featured
Charlie befinner sig bland flera kärlekspar i parken. Han driver med ett par genom att omfamna ett träd. En flicka ber sin älskade om en kärleksgåva. Han stjäl en fickklocka från en sovande man, men Charlie tar den ifrån honom och ger den till flickan. Senare tar han tillbaka den och försöker sälja den till dess ursprungliga ägare, som kallar på en polis. Många parkbesökare hamnar till slut i sjön.
Charlie går ut för att köpa mjölk till sin bebis, medan grannen Ambrose går med på att posta ett hemligt kärleksbrev. Ett slumpmässigt möte på ett café leder till att de råkar byta jackor — och kaoset är ett faktum. När männen återvänder hem med varandras jackor hittar Charlies fru brevet och misstänker otrohet, medan Ambroses fru hittar nappflaskan och tror att han döljer ett barn. Missförstånden eskalerar tills sanningen uppdagas i klassisk slapstickstil.
Charlie och en kompis smyger in på en bilkapplöpning där Mabel redan sitter med sin stela kavaljer. När Charlies vän fastnar i ett hål i staketet distraherar Charlie en polis med en stråle läsk tills vännen lyckas ta sig igenom. På läktaren överger Mabel sin tråkiga dejt för den charmige Charlie. Men kaos uppstår – både den avvisade beundraren och Charlies kompis blir arresterade och bortförda.
När bageriets personal går ut i strejk tvingas Charlie och en annan servitör ta över som bagare. Kaos uppstår när de klantar sig med deg och leveranser. Men situationen blir farlig när de arga strejkande smyger in en dynamitstav i en brödlimpa. Ovetandes skickar de tillfälliga bagarna in brödet i ugnen – där det exploderar i ett mjölfyllt kaos av slapstick.
En otursförföljd bedragare får jobb som reporter och råkar bevittna en bilolycka precis när bilen störtar ner från en klippa. Han tar chansen – och en rivals kamera – och skyndar sig till tidningen med bilden som sin egen. Under tiden fastnar den riktige fotografen i en pinsam situation i ett sovrum. När historien sprids i staden följer en vild jakt som slutar med att båda männen klamrar sig fast vid fronten av en skenande spårvagn.
Charlie orsakar kaos bakom kulisserna i en teaterproduktion när han klantar sig med skådespelarnas bagage och bråkar om stjärnans loge. Scenbytena blir allt mer förvirrade – han går in genom fel dörrar, kämpar med en brandslang och jonglerar med fejkvikter. Slapstick-humorn är grov utan ursäkt – han sparkar en äldre scenarbetare i ansiktet och låter honom bli överkörd av en lastbil, allt för att skapa maximal oreda bakom scenen.
There are no reviews yet.