Twenty Minutes of Love
Charlie befinner sig bland flera kärlekspar i parken. Han driver med ett par genom att omfamna ett träd. En flicka ber sin älskade om en kärleksgåva. Han stjäl en fickklocka från en sovande man, men Charlie tar den ifrån honom och ger den till flickan. Senare tar han tillbaka den och försöker sälja den till dess ursprungliga ägare, som kallar på en polis. Många parkbesökare hamnar till slut i sjön.
Charlie Chaplin
Director
Joseph Maddern
Director
Skådespelare
Information om filmen:
| Språk: | Stumfilm |
|---|---|
| Filmen tillgänglig i: | Danmark Finland Island Norge Sverige |
| Typ av streaming: | AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD |
| Kvalitet: | 2K |
Intressant fakta:
Charlie Chaplin revolutionerade filmkomedin med sin ikoniska figur “The Tramp”. Han skrev, regisserade, producerade och ofta komponerade musiken till sina filmer. Hans stumfilmsmästerverk Modern Times (1936) kritiserar industrialiseringen med humor och hjärta – utan att behöva prata.
Två nedgångna alkoholister – den ene en hustrumisshandlare, den andre kuvad av sin fru – finner tröst i varandras sällskap och flaskan. Efter att ha blivit utslängda från en restaurang för att de försökt sova på borden, söker de vila i en roddbåt. Men båten fylls sakta med vatten och de drunknar – till synes ett medvetet val framför att återvända hem till sina plågade äktenskap. En mörk och tragikomisk berättelse om flykt genom delad förtvivlan.
I en elegant hotellobby snubblar en berusad Charlie in sig i kopplet till en fin dams hund och faller pladask. Ödet för dem samman igen i korridoren, där hon är utelåst från sitt rum. En vild jakt genom gästrummen tar vid. Mabel gömmer sig under sängen hos en sovande äldre herre – precis när hans misstänksamma fru och Mabels svartsjuke älskare stormar in och kaoset bryter ut.
En otursförföljd bedragare får jobb som reporter och råkar bevittna en bilolycka precis när bilen störtar ner från en klippa. Han tar chansen – och en rivals kamera – och skyndar sig till tidningen med bilden som sin egen. Under tiden fastnar den riktige fotografen i en pinsam situation i ett sovrum. När historien sprids i staden följer en vild jakt som slutar med att båda männen klamrar sig fast vid fronten av en skenande spårvagn.
Charlie låtsas vara tandläkare trots att han bara är assistenten och skapar kaos med varje steg. När lustgasen inte fungerar på en hysterisk patient, klubbar Charlie ner honom. Ett apoteksbesök slutar i slagsmål, där motståndaren får en tegelsten i ansiktet och behöver tandvård. Mitt i slapstick-kaoset råkar Charlie rycka av tandläkarens frus kjol och dra ut fel tand med en jättetång—ett tydligt tecken på att han är helt ute på hal is.
I sitt första framträdande som den ikoniska Luffaren kraschar Charlie ett barnvagnslopp i Venice, Kalifornien, och orsakar kaos både på och vid sidan av banan. Från att blockera kameramannen till att störa deltagarna under tävlingen väcker hans upptåg ilska hos både tävlande och publik. Mitt i slapstick-kaoset lägger Charlies komiska upptåg grunden för den älskade figurens varaktiga arv.
Charlie, en klumpig skådespelare på en filmstudio, förstör gång på gång tagningarna och blir snabbt utkastad. Ohejdad återvänder han utklädd till en glamorös kvinna och vinner genast den förälskade regissörens hjärta. Men trots förklädnaden går hans Hollywooddrömmar i kras – han hamnar inte på bioduken utan på botten av en brunn i ett sista plask av slapstick-nederlag.














There are no reviews yet.