Sherlock Jr.
En blyg filmmaskinist med drömmar om att bli detektiv blir oskyldigt anklagad av en romantisk rival som stjäl ett fickur och planterar bevisen på honom. Vanärad och förkrossad glider han in i en dröm där han blir Sherlock Jr.—en elegant och orädd detektiv som löser mysterier med stil. När dröm och verklighet börjar flyta samman är det den kloka hjältinnan som löser det verkliga fallet, och visar att kärlek – och rättvisa – ibland behöver lite hjälp utanför drömvärlden.
Skådespelare
Information om filmen:
| Språk: | Stumfilm |
|---|---|
| Filmen tillgänglig i: | Danmark Finland Island Norge Sverige |
| Typ av streaming: | AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD |
| Utmärkelser & Nomineringar: | National Film Preservation Board, USA Online Film & Television Association |
| Kvalitet: | 2K |
Intressant fakta:
Buster Keaton, känd som “The Great Stone Face”, var en mästare på fysisk komedi och våghalsiga stunts. Hans film The General (1926) räknas som en av stumfilmens största verk, där han själv körde ett tåg över en brinnande bro – helt utan stuntman.
Förkrossad efter att ha blivit dumpad beger sig Buster västerut och snubblar över den kusliga spökstaden Vulture City. Utan någon som stoppar honom utser han sig själv till sheriff – men hans lugna nya post blir snabbt kaotisk när skumma vagabonder, gömt guld och slapstick-missöden väcker liv i de dammiga gatorna. När staden återuppstår måste Buster bevisa att han är mer än bara en självutnämnd lagens man.
Clarence Plunkett kläcker en djärv plan: sälja deras gamla bil och ta bussen till Detroit, där han ska köpa en splitter ny bil och ändå ha pengar kvar till en romantisk bilresa hem. Hans fru Penelope vill dock hellre använda besparingarna till ett hus. När Clarence jagar sin dröm om ett biläventyr sätts hans löfte om “inget annat än nöje” på prov av missöden och oväntade omvägar i denna lättsamma berättelse om kärlek, pengar och motorambitioner.
Johnnie älskar sitt tåg (The General) och Annabelle Lee. När amerikanska inbördeskriget bryter ut, nekas han militärtjänst eftersom han är mer värdefull som ingenjör. Annabelle tror dock att han är en fegis. Unionens spioner kapar The General med Annabelle ombord. Nu måste Johnnie rädda båda sina kärlekar.
Ondskefulla oljebaroner har gett indianerna en dag att lämna sitt land. Hövdingen beordrar sina krigare att döda den första vita mannen de ser. Buster dyker upp medan han jagar en fjäril. Senare fortsätter han att flytta pålverket där han är bunden och ska brännas. Till slut blir han en del av stammen och hjälper dem i deras kamp.
Finansmäklaren Jimmie Shannon står på randen till konkurs när han får veta att han kan ärva sju miljoner dollar från sin farfar. Det finns bara en hake: för att få ut arvet måste han vara gift före kl. 19 – på sin 27-årsdag, som råkar vara idag. Med klockan tickande och kaoset som tilltar, kastar sig Jimmie in i en vild jakt på en brud i denna frenetiska och fartfyllda komedi.
Ronald, en mönsterstudent som håller årets avskedstal, hyllar böcker och föraktar sport – vilket väcker starka reaktioner från flickvännen Mary. Rädd att förlora henne till den atletiske Jeff, börjar Ronald på college med målet att förvandla sig själv. Han byter bibliotek mot omklädningsrum och kastar sig in i campuslivet, i hopp om att hans nya intresse för sport ska vinna tillbaka Marys hjärta och visa att han är mer än bara en bokmal.





















There are no reviews yet.