Lights of Old Santa Fe
Två rivaliserande rodeos drabbar samman – den ena ledd av den godhjärtade Gabby, den andra av den listige Richard Powers. Dale hamnar mitt i konflikten och måste välja sida. Med hjälp av sångcowboyen Roy och de harmoniska Sons of the Pioneers närmar sig striden mellan heder och girighet ett avgörande – både i arenan och i etern.
Skådespelare
Information om filmen:
Språk: | Engelska |
---|---|
Filmen tillgänglig i: | Danmark Finland Island Norge Sverige |
Typ av streaming: | AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD |
Intressant fakta:
Roy Rogers, “King of the Cowboys”, var en av de största westernstjärnorna på 1940- och 50-talet. Han spelade ofta mot sin fru Dale Evans och sin häst Trigger. Rogers var känd för sin rena image, sångtalang och sitt inflytande på cowboymytologin i amerikansk populärkultur.
Roy Rogers har skickats för att fånga Jesse James. Efter att Wyatts bank rånats och Jesse fått skulden, lyckas Roy infiltrera Jesses gäng. När han upptäcker att Jesse inte har bankens pengar inser Roy att Wyatt rånade sin egen bank genom att utge sig för att vara Jesse. Nu sätter Roy en fälla för Wyatt i hopp om att återfå pengarna.
Borgmästaren har kallat in en revolverman som, trots att han verkar rensa upp i staden, egentligen är borgmästarens verktyg för att ta kontroll över den. När Roy och Gabby anländer till Tombstone, blir Roy misstagen för revolvermannen. Precis när Roy är redo att avslöja borgmästaren, dyker den riktiga revolvermannen upp.
När unga Chip Williams ärver en guldgruva på sin sjuttonde födelsedag, försöker den skurkaktige spelaren Craig Allen stjäla den. Med faran på väg rider cowboyhjälten Roy och hans trogne följeslagare ”Teddy” Bear till undsättning. De ställs mot Allens gäng för att skydda Chip och hennes kusin. Rättvisa, vänskap och westernaction möts i denna klassiska uppgörelse.
Bill Hickok, under sina tidiga år innan han blev en revolverman, arbetar som agent för en fraktlinje och skyddar en guldtransport från skurkar som vill stjäla guld och mark i västern medan Amerika är distraherat av inbördeskriget i öst. Med hjälp av Calamity Jane och hennes farbror, en hästhandlare, kämpar Hickok mot skurkarna samtidigt som han försöker vinna sitt livs kärlek, Louise, i ett klassiskt B-westernäventyr med sånger.
Gridley bryter silver från en gammal mexikansk gruva och smugglar det in i USA genom en passage till sin värdelösa gruva. Gränsvakten Rogers misstänker Gridley och hittar till slut den hemliga ingången till den mexikanska gruvan. Han skickar Lee Madison för att hämta hjälp, men hon blir tillfångatagen av Gridley. Trigger hämtar förstärkning som tar hand om Gridleys män, och nu måste Roy rädda Madison.
Roy har just avslutat sin senaste film och beger sig till sin ranch där han ska sända ett program för att fira sina tio år inom filmbranschen. När Roy och Trigger anländer upptäcker han att Cookie har anställt sina släktingar. Caroline, den enda släktingen som inte liknar Cookie särskilt mycket, är hästtränare. Bob berättar för Roy att ett gäng män jagar vildhästar. Roy sätter stopp för jakten på sin mark. Pop bestämmer sig för att det finns pengar att tjäna på att kidnappa Trigger och kräver en lösensumma på 100 000 dollar. McFarlands styvson Ted och hans hund Tramp rymmer hemifrån och hittas gömda i Roys lada. En fälla gillras för att fånga kidnapparna.
There are no reviews yet.