Young Bill Hickok
Bill Hickok, under sina tidiga år innan han blev en revolverman, arbetar som agent för en fraktlinje och skyddar en guldtransport från skurkar som vill stjäla guld och mark i västern medan Amerika är distraherat av inbördeskriget i öst. Med hjälp av Calamity Jane och hennes farbror, en hästhandlare, kämpar Hickok mot skurkarna samtidigt som han försöker vinna sitt livs kärlek, Louise, i ett klassiskt B-westernäventyr med sånger.
Skådespelare
Information om filmen:
| Språk: | Engelska |
|---|---|
| Filmen tillgänglig i: | Danmark Finland Island Norge Sverige |
| Kvalitet: | 2K |
| Typ av streaming: | AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD |
Intressant fakta:
Roy Rogers, “King of the Cowboys”, var en av de största westernstjärnorna på 1940- och 50-talet. Han spelade ofta mot sin fru Dale Evans och sin häst Trigger. Rogers var känd för sin rena image, sångtalang och sitt inflytande på cowboymytologin i amerikansk populärkultur.
En kringresande sångare och cowboy hamnar i en liten stad där konflikter bubblar under ytan. När han dras in i en kamp mellan laglydiga invånare och korrumperade krafter, tvingas han välja sida. Med både charm och mod försöker han skipa rättvisa, samtidigt som romantik spirar. Situationen leder till uppgörelser där både lojalitet och mod sätts på prov i en klassisk västernmiljö.
Efter att deras vän Tommy dödas i ett slagsmål på en saloon av den hänsynslöse Arizona Jack, blir Roy och Rusty avstängda från gränspolisen. Trots order korsar de gränsen för att spåra mördaren. De avslöjar en guldkontraband som drivs av Arizona Jack och en gruvingenjör, men när de hittar gängets gömställe blir Roy och Rusty tillfångatagna – och dömda till döden. Kan de fly och skipa rättvisa?
En sjungande cowboy dras in i en konflikt när en girig affärsman försöker ta kontroll över mark och rikedomar i området kring Music Mountain. Med sin trogna häst och sitt rättspatos ställer han sig på de svagas sida och försöker stoppa orättvisorna. Samtidigt vävs musikaliska inslag och romantik in i berättelsen, vilket ger filmen en lättsam men spännande ton.
Bill Hickok, under sina tidiga år innan han blev en revolverman, arbetar som agent för en fraktlinje och skyddar en guldtransport från skurkar som vill stjäla guld och mark i västern medan Amerika är distraherat av inbördeskriget i öst. Med hjälp av Calamity Jane och hennes farbror, en hästhandlare, kämpar Hickok mot skurkarna samtidigt som han försöker vinna sitt livs kärlek, Louise, i ett klassiskt B-westernäventyr med sånger.
Borgmästaren har kallat in en revolverman som, trots att han verkar rensa upp i staden, egentligen är borgmästarens verktyg för att ta kontroll över den. När Roy och Gabby anländer till Tombstone, blir Roy misstagen för revolvermannen. Precis när Roy är redo att avslöja borgmästaren, dyker den riktiga revolvermannen upp.
När Roy, förmannen på ranchen, får veta att den nya ägaren Dorothy Bryant och hennes vänner är på väg, skickar han dem till Gabbys nedgångna ranch. Han tror att de kommer att bli avskräckta och återvända österut. Men planen slår tillbaka när Dorothy, som tror att hennes ranch är värdelös, säljer den riktiga ranchen för en bråkdel av dess värde.








There are no reviews yet.