Son of Samson

Stacked_Blue 6.1 / 10 star 196094 min, , , ,

Under den persiska ockupationen av Egypten blandar sig den unge prinsen Kenamon i hemlighet med det förtryckta folket och räddas en gång av den mäktige Maciste. Han förälskar sig i den vackra Nofret och uppmanar sin far, farao Amirteo I, att resa sig mot perserna. Men faraon mördas av sin förrädiska hustru Smedes, som har allierat sig med fienden. Förgiftad blir Kenamon en viljelös marionett – tills Maciste leder ett uppror, besegrar förrädarna, befriar Nofret och återställer rättvisan.

Information om filmen:

Alternativ titel: Maciste nella valle dei Re
Språk:
Filmen tillgänglig i:
Typ av streaming: AVoD EST FTV PTV SVoD TVoD
Kvalitet:

Intressant fakta:

Filmen, regisserad av Carlo Campogalliani, är en klassisk italiensk peplum-äventyrsfilm – en genre fylld av hjältar i sandaler och storslagna strider. Maciste spelas av Mark Forest, en amerikansk bodybuilder som blev en av 60-talets största europeiska actionstjärnor. Med imponerande kulisser, kostymer och spektakulära slagsmål blev filmen en internationell succé i vågen av mytologiska hjältefilmer.


Italienska peplum-filmer

Peplum-filmer är en italiensk filmgenre från 1950-60-talen som fokuserar på antika hjältar och mytologiska berättelser. Namnet kommer från “peplos”, en antik grekisk klädnad.

Dessa filmer handlar typiskt om muskulösa hjältar som Herkules, Maciste eller Samson i antika miljöer som Grekland, Rom eller Egypten. De producerades billigt i Italien med enkla kulisser, amatörskådespelare och mycket action – svärdstrider, chariotlopp och kraftprov.

Steve Reeves blev genrens största stjärna efter “Hercules” (1958). Filmerna var enormt populära internationellt och påverkade senare actionfilmer. Sergio Leone regisserade flera tidiga peplum-filmer innan han skapade spaghettiwesterns.
Genren dog ut i slutet av 60-talet när publikens smak förändrades, men dess visuella stil och actionkoreografi lever kvar i moderna superhjältefilmer och fantasyadaptioner.

Stacked_Blue 4 / 10 star 196297 min,

The Fury of Hercules

Herkules Vrede (1962) är ett svärd-och-sandal-äventyr där den mäktige Herkules anländer till ett korrupt kungarike styrt av en hänsynslös drottning. När han bevittnar folkets förtryck, använder han sin otroliga styrka för att utmana tyranniet, kämpandes mot förrädiska krigare, dödliga fällor och en monstruös avrättningsmaskin. När upproret växer leder Herkules kampen för frihet i en spännande berättelse om hjältemod, episka strider och legendariska styrkeprov.
Stacked_Blue 4.5 / 10 star 196386 min, , ,

Hercules and the Masked Rider

När en spansk stad hotas av tyranni och förtryck kallas Hercules in för att bistå rebellerna i deras kamp. Med sin styrka och orubbliga vilja blir han en ovärderlig allierad, men han får också hjälp av en mystisk maskerad ryttare som slåss för rättvisa. Tillsammans står de inför förrädare, intriger och storslagna strider, i ett äventyr där kraft och mod möter ära och frihet.
Stacked_Blue 5.4 / 10 star 196297 min, , , ,

Gladiator of Rome

Roms Gladiatorer (1962) är ett spännande svärd-och-sandal-epos som utspelar sig i det antika Rom. När en grupp modiga gladiatorer gör uppror mot sina hänsynslösa förtryckare, kämpar de för frihet i de brutala arenorna och gatorna i imperiet. Medan de möter förrädiska fiender och korrupta härskare sätts deras mod på prov i kampen för rättvisa. Fylld med episka dueller, politiska intriger och heroiska bedrifter levererar denna film klassisk peplum-action och äventyr.
Stacked_Blue 3.2 / 10 star 196490 min,

Hercules Against the Moonmen

I det antika Grekland landar en ras av onda utomjordingar från månen på jorden. I flera år har de terroriserat den närliggande staden Samar och krävt barn som offer. Nu har Samars drottning ingått en pakt med månfolket för att erövra världen och bli den mäktigaste kvinnan som någonsin levt. Men invånarna i Samar, trötta på kaoset, jublar när den mäktige Herkules anländer för att sätta stopp för allt.
Stacked_Blue 3.7 / 10 star 196293 min, ,

Gladiators 7

Falskt anklagad för att ha hjälpt fem gladiatorer att fly från arenan döms sonen till en av Spartas ledande medborgare själv till arenan som gladiator och tvingas kämpa för sitt liv i det romerska Colosseum. År senare lyckas han fly och återvända till Sparta, bara för att upptäcka att hans far har blivit mördad – även om det officiellt har kallats ett “självmord” – och att kvinnan han älskar är på väg att gifta sig med den ondskefulle kung som har usurperat tronen. Han ger sig ut för att hitta sex av sina forna gladiatorvänner och återvända till Sparta för att rädda sin älskade och återinsätta den rättmätige kungen på tronen.
The Giant of Marathon
Stacked_Blue 5.1 / 10 star 195990 min, , , ,

The Giant of Marathon

I antikens Grekland kastas hjälten Filippides in i kampen för Atens överlevnad när det persiska imperiet hotar att krossa staden. Samtidigt som intriger och förräderi växer inom murarna måste han navigera mellan kärlek och plikt. När fienden närmar sig i överväldigande styrka ställs allt på spel i ett avgörande slag där mod, strategi och uthållighet blir nyckeln till frihet.
Be the first to review “Son of Samson”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

There are no reviews yet.

Translate »